2017

Ed Küpfer Ed Küpfer’s year in review

Ed’s highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Crank: High Voltage

    ★★★★★

  • Crank

    ★★★★★

  • The Protector

    ★★★★★

  • Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

    ★★★★★

  • The Man from Nowhere

    ★★★★★

  • The Raid

    ★★★★★

  • Universal Soldier: Day of Reckoning

    ★★★★★

  • The Legend of Drunken Master

    ★★★★★

  • Gone in 60 Seconds

    ★★★★★

  • The Raid 2

    ★★★★★

  • Shinobi no Mono

    ★★★★½

  • Blade of the Immortal

    ★★★★½

  • Hard Revenge, Milly: Bloody Battle

    ★★★★½

  • Versus

    ★★★★½

  • The Bourne Ultimatum

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 348 Films watched
  • 29 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

The Raid 2

Jan 2

Most Watched

Mad Max: Fury Road

4 times

John Wick: Chapter 2

3 times

xXx: Return of Xander Cage

twice

Last Film

Wind River

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
280 films
Thriller
153 films
Drama
129 films
Crime
106 films
Adventure
57 films
Sci Fi
45 films
Horror
38 films
Mystery
22 films
Comedy
21 films
History
13 films
USA
135 films
Japan
122 films
Hong Kong
24 films
UK
24 films
South Korea
20 films
France
13 films
Germany
13 films
Australia
11 films
China
11 films
Canada
9 films
English
180 films
Japanese
132 films
Spanish
31 films
Cantonese
26 films
Chinese
24 films
Korean
22 films
German
18 films
French
17 films
Russian
17 films
Italian
15 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 55

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Ed’s most liked review

Universal Soldier: Day of Reckoning

★★★★★

A martial arts re-imagining of Heart of Darkness, shot as if it was a horror flick. Tremendous sound design and motivated lighting effects. This is one of my favourite movies of all time, but it's so intense I can only stand to watch it every couple of years.

More reviews

Ed’s most liked list

Good reviewers with fewer than 300 followers

My stream is filled with reviewers who either write well or write about genres that don't get a lot of attention, or both. In the notes instead of linking to their pages, I'll link to a random review of a movie by some of these people. Maybe you'll get something out of it too, since these are all good follows.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Cry Wilderness
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Kage

Films watched in 2017

  • Wind River
  • Shinobi no Mono 2: Vengeance
  • xXx: Return of Xander Cage
  • Bushwick
  • The Deadly Art of Survival
  • Transporter 2
  • Wolf Warrior 2
  • Samurai Spy
  • Truy Sát
  • The Foreigner
  • Samurai II: Duel at Ichijoji Temple
  • Acts of Vengeance
  • Cheetah On Fire
  • Bounty Hunter 3: Eight Men to Kill
  • Samurai Wolf II
  • John Wick: Chapter 2
  • Shinobi no Mono
  • The Most Dangerous Game
  • An Assassin
  • Blade of the Immortal
  • The Red Spectacles
  • Shadow Hunters
  • Lone Wolf Isazo
  • Sleepy Eyes of Death 3: Full Circle Killing
  • Ambition Without Honor
  • Hard Revenge, Milly: Bloody Battle
  • Alone in the Night
  • Vengeance for Sale
  • Haywire
  • Hard Revenge, Milly
  • Harakiri
  • 24 Hours to Live
  • Koyaanisqatsi
  • Lady Hunter: Prelude to Murder
  • Yakuza Weapon
  • Blade of the Immortal
  • Beautiful Sunday
  • The Villainess
  • The Man In White
  • Alive
  • A Human Murder Weapon
  • Take Aim at the Police Van
  • One Missed Call
  • I Saw the Devil
  • Mad Max: Fury Road
  • Yo-Yo Girl Cop
  • Dog Soldiers
  • Angel Dust
  • A Violent Prosecutor
  • Wheelman
  • Hotel Inferno
  • Commitment
  • Guzoo: The Thing Forsaken by God - Part I
  • Versus
  • Aragami
  • Neighbour No. 13
  • Operation Mekong
  • The Hunter's Prayer
  • Tunnel
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Office
  • Atomic Blonde
  • Tag
  • Inside Men
  • Manhole
  • Silver
  • The Beatles Anthology
  • The Most Terrible Time In My Life
  • Hard Romanticker
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • Paradox
  • The Bourne Identity
  • Deadly Outlaw: Rekka
  • Imprint
  • Full Metal Yakuza
  • Fighter In The Wind
  • Mandrill
  • Geisha Assassin
  • Female Prisoner Scorpion: Grudge Song
  • Boogie
  • Gojoe: Spirit War Chronicle
  • I Am a Hero
  • ICHI
  • Hard Revenge, Milly: Bloody Battle
  • Hard Revenge, Milly
  • The Bodyguard
  • Thriller: A Cruel Picture
  • Dead or Alive: Final
  • Dead or Alive 2: Birds
  • The Machine Girl
  • Over Your Dead Body
  • Dead or Alive
  • Tora! Tora! Tora!
  • Vengeance
  • Outrage Beyond
  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
  • Assassination
  • The Silenced
  • Detective Story
  • Tokyo Gore Police
  • Safe
  • Brother
  • Bodyguard Kiba
  • Tag
  • Khoon Khoon
  • Dredd
  • Devil's Temple
  • Izo
  • Female Prisoner Scorpion: Beast Stable
  • Black Site Delta
  • Sukiyaki Western Django
  • Outrage
  • Yakuza Apocalypse
  • Glorious Fights
  • Gonin
  • Real Bullets
  • Female Yakuza Tale
  • For the Emperor
  • Girl Boss Blues: Queen Bee's Counterattack
  • Vengeance Demon
  • Armed Response
  • Running Man
  • The Killing Machine
  • Crank: High Voltage
  • Explosive City
  • The Blacksheep Affair
  • Red Peony Gambler
  • Sex and Fury
  • Crank
  • Wandering Ginza Butterfly
  • Security
  • Rapid Fire
  • Zatoichi Meets Yojimbo
  • The Beast of Hollow Mountain
  • Lady Snowblood
  • Korean Terminator
  • In Order of Disappearance
  • Enter the Dragon
  • Ohyaku: The Female Demon
  • Shogun's Joys of Torture
  • Mad Max: Fury Road
  • Eliminators
  • Rocky Handsome
  • Gamer
  • Saving Private Ryan
  • Dunkirk
  • The Protector
  • Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades
  • SPL: Kill Zone
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx
  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
  • Chocolate
  • The Magnificent Seven
  • Seven Warriors
  • The Wolves
  • Revenge
  • To Live and Die in L.A.
  • Jarhead 2: Field of Fire
  • Without Warning
  • Conquest of the Planet of the Apes
  • The Nest
  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41
  • 2009: Lost Memories
  • Shin Godzilla
  • Escape from the Planet of the Apes
  • Dragon Princess
  • Hard Boiled
  • Beneath the Planet of the Apes
  • Stratton
  • The A-Team
  • Oblivion
  • The Fate of the Furious
  • The Living Daylights
  • The Omega Man
  • Planet of the Apes
  • Ghajini
  • First Strike
  • Salt
  • As the Gods Will
  • Nine Men
  • Quantum of Solace
  • Hunter Will Get You
  • Casino Royale
  • Dus
  • The Protector 2
  • Death Grip
  • Rambo
  • The Executioner
  • Rio Bravo
  • Extraordinary Mission
  • The Fort of Death
  • Born to Fight
  • Shogun's Ninja
  • The Good, The Bad, The Weird
  • The Divine Move
  • Ab Tak Chhappan 2
  • The Man from Nowhere
  • The Accountant
  • Female Prisoner #701: Scorpion
  • The Fall of Ako Castle

See all 348

Highly rated films Ed missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • Blade Runner 2049
  • Newsies: The Broadway Musical

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more