Sort by

Edmund has logged 451 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silverado

Silverado

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Turbo Charged Prelude for 2 Fast 2 Furious

The Turbo Charged Prelude for 2 Fast 2 Furious

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hamlet 2

Hamlet 2

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Gentlemen Broncos

Gentlemen Broncos

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Witness

The Witness

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gleason

Gleason

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Into the Universe with Stephen Hawking

Into the Universe with Stephen Hawking

2010
×
Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry