• Don't Look Up

    ★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Belfast

    ★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★

  • The Hand of God

    ★★★★

  • Boiling Point

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • CODA

    ★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★½

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • The Gentlemen

  • A Hidden Life

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Brigsby Bear

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★½

  • The Witch

    ★★½

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★

  • From Up on Poppy Hill

    ★★★½

  • Bright Star

    ★★★½

  • When You're Strange

    ★★★

  • The Baader Meinhof Complex

    ★★★½

  • The Wrestler

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • The Fountain

    ★★★

  • The Constant Gardener

    ★★★★

  • The Girl Next Door

    ★★★½

  • Amélie

    ★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★

  • The Cider House Rules

    ★★★½

  • Buena Vista Social Club

    ★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★½

  • Legends of the Fall

    ★★★½

  • She's Gotta Have It

    ★★★½

  • Boy Meets Girl

    ★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • Zelig

    ★★★★

  • The Boys from Fengkuei

    ★★★½

  • Stalker

    ★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Marathon Man

    ★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★

  • Mirror

    ★★★★½

  • The Passenger

    ★★★½

  • Badlands

    ★★★★★

  • Mean Streets

    ★★★

  • Day for Night

    ★★★★

  • Deliverance

    ★★★★

  • Solaris

    ★★★★½

  • Four Nights of a Dreamer

    ★★★

  • Take the Money and Run

    ★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★½

  • Charade

    ★★★½

  • L'Eclisse

    ★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★½

  • Too Late Blues

    ★★★★

  • Through a Glass Darkly

    ★★★

  • La Notte

    ★★★½

  • Rocco and His Brothers

    ★★★½

  • The Apartment

    ★★★

  • L'Avventura

    ★★★½

  • North by Northwest

    ★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★½

  • Love in the Afternoon

    ★★

  • I Vitelloni

    ★★★½