Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dancing Quietly

Dancing Quietly

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Edukators

The Edukators

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Camus

Camus

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Wave

The Wave

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ó Paí Ó: Look at This

Ó Paí Ó: Look at This

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Romance

Romance

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Whisky

Whisky

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Dominion

Dominion

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dark

Dark

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Net

The Net

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Lucy

Lucy

2014
×
½
Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Edit this entry  
07
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Buried

Buried

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Edit this entry