• Christmas Sail

    Christmas Sail

    ★★★½

    Me sentí como una señora de 80 años llorando casi toda la película.

    La amé. Amé a Katee Sackhoff y amé a Terry O'Quinn.

    Así como los amé en Another Life (2019) y en Lost (2004)


    I felt like a 80 years old woman almost crying the whole movie.

    I loved it. I loved Katee Sackhoff and I loved Terry O'Quinn.

    Just like I loved them in Another Life (2019) and in Lost (2004)


    Zí, zeñoda : )

  • Sisu

    Sisu

    ★★★★

    A John Wick lo asustan con Sisu para que tome toda la sopa.

    A Chuck Norris su mamá lo manda a acostar temprano porque sino viene Sisu y se lo comerá.

    Freddie is afraid to get to sleep because Sisu is coming for him !


    One, two, Sisu's coming for you
    Three, four, better lock your door
    Five, six, grab your dog
    Seven, eight, gonna stay up late
    Nine, ten, never steal his gold !

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★★

    Alicia Vikander with the most tender voice on earth asks:

    "What will you say if I asked you to make me your lady?"

    Me:

    Sí !

    Yes !

    Hai !

    Igen !

    Etiam !

    Kyllä !

    Sim !

    Oui !

    Ja !

    Evet !

    Tak !

    Na'am !

    Iya nih !

    Shì !

    ,,,for moments I felt like Bastian reading The Neverending Story (L)

  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise

    ★★★½

    A demon can take your soul but cannot break a door... anyway...

    The flying eye. "I swallow your soul" "Everybody here dies by dawn, Beth" and "Come get some" made my soul smiled and I really, really liked this!

    The Boomstick! The Chainsaw and the deadites altogether screaming:

    "Dead by Dawn!" "Dead by Dawn!" "Dead by Dawn!" "Dead by Dawn!"
    "Dead by Dawn!" "Dead by Dawn!" "Dead by Dawn!" "Dead by Dawn!"
    "Dead by Dawn!" "Dead by Dawn!" "Dead by…

  • Pioneer

    Pioneer

    ★★★★★

    Has somebody seen my broken heart?

    I can't find it.

    I think it's between the sheets of this unjust world...

  • The Writer

    The Writer

    ★★★★

    "You can kill me but you can't tell me what to do"

    Bewitching, spellbinding & transfixing are synonyms of

    mesmerizing: Capturing one's complete attention as if by magic.

    That's what The Writer did to me and I loved it.

  • Glorious

    Glorious

    ★★★½

    Same shirt colour than Ash's ...

    Ghat - Gad - God... hmmm...

    "The total annihilation of all life in the universe?"

    Does Ghat mean cinema to never have existed?

    ....

    NOOOOOOOOOOOAOOAOAAOAOAOAAAAOOOAGGAHHHHAAAT !! !


    "You thought your human penis was going to save the universe?"

    hahhhhaha what the heck !! ! ! !


    "She was happy with me... and I was happy with her" that killed me!


    Somebody filmed my every night ! !

  • Gunpowder Milkshake

    Gunpowder Milkshake

    ★★★★

    "Come out to the coast, we'll get together, have a few laughs!"

    Like when you don't want the film to never ends!


    "There is little joy in life for me.
    And little terror in the grave;
    I've lived the partying hour to see
    Of one I would have died to save."


    I wish all these characters were real!

    I love these johnmccleanian girls ! ! !

    "Yippee Ki-yay Milkshake!

  • My Best Friend's Wedding

    My Best Friend's Wedding

    ★★★★½

    Envíemos la sonrisa de Julia Roberts al Espacio y conquistaremos el Multiverso.
    Al mío ya lo conquistó mil veces en esta película ! ! !

    Lets send Julia Roberts smile into space and we will conquer the multiverse.
    Mine she already conquered a thousand times in this film ! ! !

    Lloré, lloré y lloré deseando cambiar el rumbo de la historia con mis deseos aún sabiendo que no iba a ocurrir !

    I cried and cried and cried yearning for changing the course of the story with my own wishes even though I knew it wasn't gonna happen !

  • Shazam! Fury of the Gods

    Shazam! Fury of the Gods

    ★★★

    "Taste the rainbow, motherfu... GRRWEEOOOOOOOWW !"

    Meagan Good as Super Hero Darla is so darn cute! But I cannot believe they killed Jethro Bodine!

    Rosa: "What's with our boys and older women?"

    Victor replies: "Phooffff !!!"

    And he is right ! !

  • The Lost Chick

    The Lost Chick

    ★★★★

    "Love thy neighbor"

    : )

  • British Policeman

    British Policeman

    ★★★½

    Robocop without the robotic parts.

    "...The Policeman is a friend of the people and he knows that they will always turn to him without fear or restrain in their time of need..."

    I miss those old good times tho I haven't lived them!