cowboy has logged 546 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mirage

Mirage

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casanova Brown

Casanova Brown

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Desire

Desire

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I'll Be Seeing You

I'll Be Seeing You

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Age Out

Age Out

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bright Leaf

Bright Leaf

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
People Will Talk

People Will Talk

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Fear

Never Fear

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Salinger

Salinger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry