RSS feed for eren
  • Joker

    Joker

    ★★★½

    The last 20 minutes made me add a half star on the rating

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★½

    Dear God,
    Please don’t let anyone to direct a 169-min horror movie.
    Thank you.

  • X-Men: Apocalypse

    X-Men: Apocalypse

    ★★½

    a BIG thanks to Evan Peters and Ben Hardy for making this watchable

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    imagine making a movie about sharon tate without killing her??

  • Mommy

    Mommy

    ★★★★

    that ending...well i laughed but it’s still perfect

  • It Follows

    It Follows

    ★★½

    This movie is like extended version of a short horror movie uploaded on YouTube.

  • Primer

    Primer

    ★★

    This movie really has no aim.
    I have watched “wtf just happened” movies before but I was never that bored in those.
    This movie’s trying to make audience confused (it’s ok) but it’s doing it senseless. I didn’t wonder what will happen. I really didn’t care about what happened.

  • 10 Cloverfield Lane

    10 Cloverfield Lane

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There should be some kinda warning in the beginning to tell us “it’s going to end uncertain” in horror/thriller movies because I don’t want to watch them.

  • Cloverfield

    Cloverfield

    ★½

    dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb dumb

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★

    After watching 20 movies to get into this movie, it is good to see some “serious” war scenes, which makes the movie important. We have seen some unfunny jokes like we’ve seen in Infinity War, but these were longer when we look at the durations. If they put away the childish scenes [Hulk’s dab (I had crisis), some unnecessary emotional scenes, Ant-Man’s unfunny scenes] there was still a chance to make it a great war movie. The only childish things…

  • Chernobyl

    Chernobyl

    ★★★½

    I liked it and here’s the question of the day:
    Why are they speaking in English?

  • Burning

    Burning

    ★★★★

    HARUKI MURAKAMI... YOU'RE PERFECT MAN!!!
    I really can't describe how much I love Haruki Murakami, and this movie looks like it's directed by him. Just because I felt exactly same when I read one of his books. Even though I didn't read that story, I still can say it is possibly the best adaptation to that book. And I should appreciate the director because I think that he adapted the story perfectly.
    Now I want the adaptation of Kafka on the Shore, thank you.