• My Name Is Joe

  My Name Is Joe

  ★★★★

  Filmin tüm güzellikleri bir yana, filmde futbol oynama aşkımı gördüm.

 • Salut les Cubains

  Salut les Cubains

  ★★★★

  Varda’nın sinema ve fotoğrafın sınırlarını bulanıklaştırdığı kurgusu oldukça hoş ve ilgi çekici. Tek kelimeyle bayıldım.

 • Berlin: Symphony of a Great City

  Berlin: Symphony of a Great City

  Birçok metropolde olduğu gibi Berlin’in de en ilgi çekici tarafı, güneşin yerini şehrin ışıklarına bıraktığı akşam vaktinde ortaya çıkıyor. Film” “Kent Senfonisi” türünün iyi bir örneği olmasının yanında Dziga Vertov’a ilham olup “Kameralı Adam” filminin ortaya çıkmasına iyi ki sebep olmuş.

 • The Bus

  The Bus

  ★★★★½

  Yürüyen merdiven sahneleriyle film zaten her şeyi anlatıyor. Bu zamandan sonra bu filmi ve o suratları unutabileceğimi sanmıyorum. Türkiye’de yasaklandığı onca zamana yazık olmuş.

 • Hands over the City

  Hands over the City

  ★★★★½

  Halkın çıkarlarından önce kendi cebini doldurmayı önemseyen vekillerden oluşan bir iktidarın, bir şehrin kimliğini ve çehresini nasıl tahrip ettiğini Francesco Rosi, İtalyan Yeni Gerçekçiliğinin hayran bırakan özellikleriyle oldukça etkileyici bir biçimde anlatıyor. Filmin başındaki ve sonundaki Napoli’nin genel çekimleri, günümüz İstanbul’unun ta kendisini gösteriyor. İktidarın rant için eylemlerini incelemek, bugünü anlamayı oldukça kolaylaştıracaktır.

 • My Dreams, My Love, and You

  My Dreams, My Love, and You

  Filmde Müşfik Kenter’in canlandırdığı karakterin, Beyoğlu’nun değişimi üzerine olan tiradı, özellikle benim gibi, yaşından dolayı Beyoğlu’nun çoksesli, karnavalvari havasını hiç görememiş olanlar için değerli bir geçmişin kaybını hatırlatıyor. Yazık ki tarihimiz bu çoksesli birlikteliği bozan acı dolu olaylarla ilerlemiş/ilerliyor.

  Ayrıca sinemanın, seyirci tarafından çoğu kez görülmeyen ideolojik yüzü, Atıf Yılmaz tarafından sıkı bir sinema seyircisi olan bir karakter aracılığı ile aktarılmış. Bu tür yönleriyle, Türk Sineması için zor zamanlarda yapılmış, üzerine düşünülecek bir film.