Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Nun

The Nun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Titan A.E.

Titan A.E.

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
FernGully: The Last Rainforest

FernGully: The Last Rainforest

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Quest for Camelot

Quest for Camelot

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hook

Hook

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Willow

Willow

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Insert Coin

Insert Coin

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The NeverEnding Story II: The Next Chapter

The NeverEnding Story II: The Next Chapter

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Edit this entry