Sort by

megan has logged 257 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★½
Edit this entry  
24
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Home Again

Home Again

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Björk: Vespertine Live – Royal Opera House 2001

Björk: Vespertine Live – Royal Opera House 2001

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Antichrist

Antichrist

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
Edit this entry  
12
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
District 9

District 9

2009
×
★★
Edit this entry  
29
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
Edit this entry  
24
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wild

Wild

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
06
Catch That Kid

Catch That Kid

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry