RSS feed for eggsy
  • The Red Sea Diving Resort

    The Red Sea Diving Resort

    ★★★

    Messy at times and moved way too slow but still quite decent. I'm just happy to see Chris in anything and he was lovely in this.

  • Night Hunter

    Night Hunter

    ★½

    Oh boy.

  • I'm Not Here

    I'm Not Here

    ★★½

    How does a movie so short, feel so long? Stan, Simmons and Armitage were all really wonderful but I was pretty underwhelmed. It felt incomplete.

  • The Education of Charlie Banks

    The Education of Charlie Banks

    ★★

    Definitely zoned out during all the scenes that didn't feature Sebastian. Couldn't get into it.

  • Hot Tub Time Machine

    Hot Tub Time Machine

    ★★

    Had a few funny moments but overall it was pretty poor. Watched it for Seb, of course.

  • Ricki and the Flash

    Ricki and the Flash

    ★★½

    I was expecting this to be completely terrible but it really picked up by the end. Still nothing great but it's kinda fun and Seb looked damn good. I wish he had a bigger part 😭

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    I'm in love with Joaquin's performance and that score. Chilling. Incredible film.

  • We Have Always Lived in the Castle

    We Have Always Lived in the Castle

    ★★½

    I need more Sebastian Stan speaking Italian in my life please.

  • Short Term 12

    Short Term 12

    ★★★★

    Beautiful film with fantastic performances. I had no idea Lakeith Stanfield was in this prior to watching and he continues to impress me in everything I've seen him in.

  • 71 Fragments of a Chronology of Chance

    71 Fragments of a Chronology of Chance

    ★★★

    Not my favourite Haneke but still really solid. That kid in the subway was fantastic 😉

  • Angel Has Fallen

    Angel Has Fallen

    ★★

    Man, I was so bored.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    I expected to laugh but I definitely didn't count on crying multiple times. Hilarious, heartwarming and heartbreaking. Roman Griffin Davis is a star, Thomasin McKenzie continues to impress, Johansson and Rockwell were both so wonderful in their supporting roles and Taika was hilarious, obviously. I can see why Jojo Rabbit will be divisive but I loved it and it was the perfect film to end off my TIFF with. It's the kind of movie you just want to hug if you could.