• The Black Doll

  • The Dybbuk

  • Doctor Syn

  • Song at Midnight

  • Dracula's Daughter

    ★½

  • Pan Twardowski

    ★★

  • Ferryman Maria

  • Mad Love

    ★½

  • Werewolf of London

  • Mark of the Vampire

    ★½

  • Mystery of Edwin Drood

  • The Man Who Knew Too Much

    ★½

  • Two Monks

    ½

  • The Phantom of the Convent

  • The Black Cat

  • The Invisible Man

    ★★

  • The Ghoul

  • The Testament of Dr. Mabuse

    ★★½

  • The Crying Woman

  • Murders in the Zoo

  • Island of Lost Souls

    ★★

  • The Mask of Fu Manchu

  • The Old Dark House

  • The Phantom of Crestwood

  • Thirteen Women

  • Vampyr

    ★★★½

  • The Mummy

    ★★

  • Daughter of the Dragon

  • Seven Footprints to Satan

  • Master of the House

    ★★

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Kill Devil

    ½