Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Carrie

Carrie

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Morbius

Morbius

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tim Maia

Tim Maia

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monica and Friends: Lessons

Monica and Friends: Lessons

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
Read the review Edit this entry  
27
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Adventures of a Mathematician

Adventures of a Mathematician

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
agoraphobia

agoraphobia

2017
×
Edit this entry  
26
motivational video movie

motivational video movie

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dead End.

Dead End.

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
kittykat96

kittykat96

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Unseen River

The Unseen River

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Four Roads

Four Roads

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry