Favorite films

Don’t forget to select your favorite films!

Recent activity

All
 • Don't Look Up

  ★★★

 • Pain and Glory

  ★★★½

 • Love Me Instead

  ★★½

 • A Hero

  ★★★★

Recent reviews

More
 • Don't Look Up

  Don't Look Up

  ★★★

  Film, çağımızın normlarına dair bir hiciv yaparak değer kazanıyor. 

  Politikadan modern teknolojiye, medyadan toplumsal anlayışa, sermayeden bilime kadar birçok rol model ve ilişkiye temas ederek ironik bir dil geliştiriyor. 

  Film bittiğinde bir durup düşünmekte fayda var; bu normlar ne kadar gerçek, bu ilişkiler ağı ne kadar faydalı, insanlara altın tepside sunulan birçok şey ne kadar etik ve dünya nereye gidiyor ?

 • Before Sunset

  Before Sunset

  ★★★

  Before üçlemesi; özgün hikayesi ve gerçekçi akışıyla özel bir yeri hak ediyor. İki kişi arasındaki sıradan ama bütünleşmiş hissettiren anların, ne kadar özel olduğunun çok yalın bir ifadesi..

  | Geçmişle yüzleşmek zorunda değilsen, hafıza harika birşey..

Popular reviews

More
 • Those Awakening in The Dark

  Those Awakening in The Dark

  ★★★

  Karanlıkta Uyananlar; dönemi açısından değeri yüksek bir film.
  Herşeyden önce Türkiye özelinde çok öğretici toplumsal yapı ve ilişkiler içeriyor. Örneklendiğinde; o dönemde türemekte olan fabrikatörlerin çalışanlar arasından yükselerek çıktığı gerçekliği ve dolayısıyla aynı kültürel daireye sahip olduğunu apaçık işaret ediliyor. Yakın geçmişte çalışan arkadaşlarıyla aynı karavanadan yemek yiyen profil, fabrika sahibi olduğunda toplumdan kazandığı kültürel etiği bir kenara bırakarak, kapitalist ve materyalist bir çizgide ilerleyerek karavanayı değersiz görebiliyor. Yine bir örnek olarak, işçiler arasında gayrimüslim isme sahip insanlar var. Türkiye’nin…

 • Reconstruction

  Reconstruction

  ★★★★

  Reconstruction, 2003 Danimarka yapımı bir başyapıt..
  Türkçeye çevilişi ‘Yeniden Sev Beni’ ismiyle olsada senaryosuna ve kelimeye terimsel baktığımızda ‘Yeniden Yapım’ gibi bir çeviri daha doğru olabilirdi..

  2003 Cannes Film Festivalinde Kamera D’or ödülünü sahip yapımın, sinematografisinin etkisine izledikçe kapılıyorsunuz..

  ‘Hikayemiz böyle başlıyor ama başlangıcı bu değil’ böyle giriyoruz kurgunun içerisine..Bu ‘ideal aşk’a farklı hikayelerle gidilebildiği ve idealin ‘kendini tamamlama’ arayışıyla ilişkili olduğu gibi bir teori aslında. Bir romanın içindeyiz ve kurgu ile gerçekler iç içe. Filmin duygusal ve düşündürücü akışı…