• Love Me Instead

    ★★½

  • A Hero

    ★★★★

  • Rose Island

    ★★★

  • The Undoing

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Aleph

    ★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★½

  • Capernaum

    ★★★★

  • The Post

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★

  • Ayla: The Daughter of War

    ★★★

  • Darkest Hour

    ★★★

  • The Insult

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★

  • Bygones Be Bygones

    ★★★

  • The Invisible Guest

  • Me Before You

    ★★★

  • The Salesman

    ★★★★

  • Riphagen the Untouchable

    ★★★

  • Rebellion

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★★

  • Woman in Gold

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★

  • I Origins

    ★★★★

  • Sarajevo

    ★★½

  • The Past

    ★★★★

  • Before Midnight

    ★★★

  • Çanakkale 1915

    ★★

  • Twice Born

    ★★★

  • Rhino Season

    ★★½

  • The Intouchables

    ★★★½

  • Where Do We Go Now?

    ★★★

  • Contagion

    ★★★

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★

  • Hunting Season

    ★★★½

  • Biutiful

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Vavien

    ★★★

  • About Elly

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★

  • The Departed

    ★★★½

  • Fireworks Wednesday

    ★★★

  • Before Sunset

    ★★★

  • The Motorcycle Diaries

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Reconstruction

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • Mondays in the Sun

    ★★★

  • Talk to Her

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Vizontele

    ★★

  • Everything's Gonna Be Great

    ★★½

  • Eternity and a Day

    ★★★★

  • Cholera Street

    ★★★

  • The Bandit

    ★★★

  • Somersault in a Coffin

    ★★

  • Before Sunrise

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★

  • Don't Let Them Shoot the Kite

    ★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★½

  • My Dreams, My Love, and You

    ★★★½

  • Mr. Muhsin

    ★★★

  • Aaahh Belinda

    ★★★

  • Her Name Is Vasfiye

    ★★½

  • The Broken Landlord

    ★★½