ethan has logged 346 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Edit this entry  
30
The Last Virgin in LA

The Last Virgin in LA

2016
×
Edit this entry  
28
A Christmas Melody

A Christmas Melody

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
GUO4

GUO4

2019
×
Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Akira

Akira

1988
×
★★
Edit this entry  
12
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★
Edit this entry  
03
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
01
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
Read the review Edit this entry  
29
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
Read the review Edit this entry  
29
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Edit this entry  
27
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Penelope

Penelope

2006
×
★★
Edit this entry  
25
Wes Anderson: Centered

Wes Anderson: Centered

2014
×
Edit this entry  
25
Monster

Monster

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Manufactured Landscapes

Manufactured Landscapes

2006
×
Edit this entry  
16
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★
Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Countdown

Countdown

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Edit this entry  
14
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Dragonfly Eyes

Dragonfly Eyes

2017
×
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry