• Blackout

    Blackout

    ★★

    I'm not sure what I just watched.

  • Uncharted

    Uncharted

    ★★★★

    Pretty good.

  • The Gray Man

    The Gray Man

    ★★★★

    Pretty good, doesn't try to be Bourne, leans into the cliches, but pulls it off.

  • Interceptor

    Interceptor

    ★½

    It's an 80's/90's action movie with a strange cameo.

    I mean it's a terrible script, but at least the lead actor is invested in it.

  • Blacklight

    Blacklight

    ★½

    Properly rubbish, the ending is just so weak.

  • The Courier

    The Courier

    ★½

    I mean, I didn't switch it off, so it's got that going for it.

  • The King's Man

    The King's Man

    ★★½

    Tragically average.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    I think this hits Marvel's sweet spot.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★★½

    Superb.

    She deserved so much more.

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★½

    Fun, but doesn't have the 'magic' that was present in the first three really. Was nice to see the characters again, and I'm happier it exists than if it didn't.

    The self awareness was good rather than cringey, and I thought both Keanu and Carrie played blinders, but would have preferred stronger, more present acting from the rest of the cast. Too many people I'll immediately forget.

    Didn't feel as long as it was, which is a good sign. Almost gave it 4 out of 5, but not quite.

  • The Protégé

    The Protégé

    ★★½

    A bit odd, which is a shame.

  • Chaos

    Chaos

    ★★

    Pretty rubbish.