ekin has logged 636 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tokyo Revengers

Tokyo Revengers

2021
×
Edit this entry  
31
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★
Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Charisma

Charisma

1999
×
★★
Edit this entry  
30
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
301/302

301/302

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Evangelion — Episode 26' Live Action Cut

Evangelion — Episode 26' Live Action Cut

2003
×
Edit this entry  
29
Bluebeard

Bluebeard

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
until You come to me.

until You come to me.

2014
×
Edit this entry  
28
The Railway and the Girl

The Railway and the Girl

2003
×
Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★
Edit this entry  
26
The Chase

The Chase

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Neighbors

The Neighbors

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
8MM

8MM

1999
×
★★½
Edit this entry  
25
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★
Edit this entry  
25
Jealousy Is My Middle Name

Jealousy Is My Middle Name

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Damned If You Don't

Damned If You Don't

1987
×
Edit this entry  
25
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★½
Edit this entry  
25
Targets

Targets

1968
×
★★
Edit this entry  
25
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
Confession of Murder

Confession of Murder

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
24
April Snow

April Snow

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
A Distant Place

A Distant Place

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Truth Beneath

The Truth Beneath

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Novice

The Novice

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being Batman

Being Batman

2017
×
Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Edit this entry  
20
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
The Psychic

The Psychic

1977
×
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night School

Night School

1981
×
★★
Edit this entry