• The Batman

    ★★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★

  • Being the Ricardos

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★½

  • West Side Story

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • House of Gucci

    ★★★½

  • Sing 2

    ★★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★★½

  • Dear Evan Hansen

    ½

  • Life of Crime: 1984-2020

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • Belfast

    ★★★★½

  • Cyrano

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★

  • The Voyeurs

    ★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★★

  • False Positive

  • In the Heights

    ★★★★

  • Cruella

    ★★★½

  • Deadly Illusions

    ½

  • Moxie

    ★★★

  • CODA

    ★★★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Social Dilemma

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★½

  • Midnight Kiss

    ★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★½

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • The King

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★½

  • Ma

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Someone Great

    ★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • After

    ½

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Rent

    ★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★★

  • Fyre

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Welcome to Marwen

    ★★★