Highest rated films

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • What Doesn't Kill Us

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Love, Simon

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★★

  • 13 Going on 30

    ★★★★★

  • The Ring

    ★★★★★

  • Begin Again

    ★★★★★

  • Marley & Me

    ★★★★★

  • The DUFF

    ★★★★★

  • Black Mirror: The National Anthem

    ★★★★★

  • Text for You

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • It

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Ant-Man

    ★★★★½

  • Frozen

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 416 Films watched
  • 34.7 Average per month
  • 8 Average per week

Milestones

First Film

Control

Apr 13

Most Watched

Mission: Impossible - Fallout

5 times

Bohemian Rhapsody

4 times

Hereditary

3 times

Climax

3 times

The Meg

twice

Last Film

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
189 films
Comedy
166 films
Thriller
95 films
Horror
75 films
Action
67 films
Adventure
62 films
Crime
54 films
Romance
45 films
Sci Fi
45 films
Mystery
40 films
USA
290 films
Germany
71 films
UK
64 films
France
36 films
Canada
19 films
China
15 films
Belgium
14 films
Norway
11 films
Sweden
11 films
Australia
9 films
English
345 films
German
72 films
French
43 films
Spanish
32 films
Italian
13 films
Russian
12 films
Portuguese
11 films
Chinese
10 films
Japanese
8 films
Swedish
7 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Totilas: Paard en Fenomeen!

Films Antje watched in 2018

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Black Mirror: Arkangel
  • Black Mirror: Nosedive
  • Black Mirror: The National Anthem
  • The American Meme
  • Private Life
  • Call Me by Your Name
  • Black Mirror: Black Museum
  • Black Mirror: Shut Up and Dance
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Bird Box
  • The Tale
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • mid90s
  • Polaroid
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Hereditary
  • It's a Wonderful Life
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Love the Coopers
  • Office Christmas Party
  • Zwei Weihnachtsmänner
  • The Meg
  • Minuscule 2: Mandibles from Far Away
  • Blood Fest
  • Weightless
  • Second Act
  • Daddy's Home 2
  • The Night Before
  • A Bad Moms Christmas
  • The Holiday
  • Frozen
  • Hexe Lilli rettet Weihnachten
  • An Open Secret
  • White Boy Rick
  • Rate Your Date
  • Green Book
  • Aquaman
  • Bumblebee
  • The Upside
  • Mortal Engines
  • The Favourite
  • Law Abiding Citizen
  • The Invitation
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Roma
  • Boy Erased
  • The Last Supper
  • Red Bracelets: The Beginning
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Killing God
  • The Front Runner
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Cold Feet
  • Cold Pursuit
  • Soloalbum
  • In Order of Disappearance
  • The Rider
  • Climax
  • If Beale Street Could Talk
  • First Reformed
  • All About Me
  • Mary Queen of Scots
  • The Old Man & the Gun
  • Aladdin
  • Storks
  • Black Swan
  • Robin Hood
  • Monsters University
  • Welcome to Marwen
  • Womit haben wir das verdient?
  • Ben Is Back
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Wife
  • Mary Poppins Returns
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Love, Simon
  • Jonathan
  • Bruce Almighty
  • Scary Movie 4
  • Vision
  • Cam
  • Becoming Astrid
  • 100 Things
  • Happiness Sucks
  • Night School
  • Manou the Swift
  • Upgrade
  • Sorry to Bother You
  • Our Evil
  • First Man
  • Scary Movie 5
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • The House That Jack Built
  • A Simple Favor
  • McQueen
  • Anna and the Apocalypse
  • The Man Who Invented Christmas
  • Ice Princess Lily
  • Colette
  • Coconut the Little Dragon 2: Into the Jungle
  • What Doesn't Kill Us
  • Scary Movie 3
  • Bohemian Rhapsody
  • That's My Boy
  • The Strangers: Prey at Night
  • Bohemian Rhapsody
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Ring
  • Get a Job
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • Welcome to Marwen
  • Overlord
  • Scary Movie
  • Friday the 13th
  • The Night Comes for Us
  • My Brother's Name Is Robert and He Is an Idiot
  • The Tobacconist
  • Goosebumps 2: Haunted Halloween
  • Assassination Nation
  • Piranha 3D
  • The Girl in the Spider's Web
  • Juliet, Naked
  • The Hate U Give
  • MFKZ
  • Robin Hood
  • Hounds of Love
  • Bronson
  • The Crazies
  • Leave No Trace
  • How About Adolf?
  • Sharp Objects
  • The House That Jack Built
  • Unfriended: Dark Web
  • Capernaum
  • Under the Silver Lake
  • The Grinch
  • Instant Family
  • Arrival
  • Apostle
  • Krystal
  • Different Kinds of Rain
  • The Sword in the Stone
  • A Star Is Born
  • 22 July
  • Bohemian Rhapsody
  • Suspiria
  • Blame
  • Drag Me to Hell
  • Suspiria
  • A Prayer Before Dawn
  • Summer of 84
  • Housewife
  • Extremity
  • Halloween
  • Venom
  • The Bar
  • Eighth Grade
  • Rememory
  • A Star Is Born
  • The Happytime Murders
  • Smallfoot
  • 100 Things
  • Climax
  • Touch Me Not
  • Bad Times at the El Royale
  • Shoplifters
  • A Simple Favor
  • The Martian
  • Penguins of Madagascar
  • It
  • Peter Rabbit
  • Reise nach Jerusalem
  • The Most Beautiful Girl in the World
  • Searching
  • Mile 22
  • Peppermint
  • Class Reunion 1.0
  • Hunter Killer
  • Widows
  • Cut Off
  • Marrowbone
  • Elizabeth Harvest
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Ghost Stories
  • Revenge
  • Mom and Dad
  • Ready Player One
  • Climax
  • Totilas: Paard en Fenomeen!
  • Mandy
  • Bohemian Rhapsody
  • First Man
  • The Interpreter
  • The Predator
  • 25 kmh
  • Styx
  • Ploey: You Never Fly Alone
  • Wuff
  • So viel Zeit
  • #Female Pleasure
  • The Nun
  • Text for You
  • The Conjuring 2

See all 416

World Map

Highly rated films Antje is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Blindspotting
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree
  • The Wolf House

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more