Highest rated films

  • Joker

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Long Shot

    ★★★★★

  • Late Night

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★★

  • 13 Going on 30

    ★★★★★

  • Free Solo

    ★★★★★

  • Begin Again

    ★★★★★

  • A Monster Calls

    ★★★★★

  • The DUFF

    ★★★★★

  • Text for You

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 545 Films watched
  • 45.4 Average per month
  • 10.5 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: Hated in the Nation

Jan 1

Most Watched

Avengers: Endgame

5 times

Frozen II

3 times

Ford v Ferrari

3 times

Rocketman

3 times

Long Shot

3 times

Last Film

Knives Out

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
247 films
Comedy
210 films
Thriller
144 films
Adventure
96 films
Horror
95 films
Action
84 films
Romance
81 films
Family
68 films
Fantasy
61 films
Mystery
61 films
USA
365 films
Germany
98 films
UK
88 films
France
53 films
Canada
31 films
Belgium
18 films
China
17 films
Sweden
12 films
Spain
12 films
Australia
11 films
English
444 films
German
105 films
French
66 films
Spanish
41 films
Italian
29 films
Japanese
21 films
Russian
16 films
Arabic
15 films
Chinese
13 films
Swedish
8 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Antje’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Haunting of Sharon Tate
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Peter Pfister - Der Pferdemann

Films Antje watched in 2019

  • Knives Out
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • The Greatest Showman
  • The DUFF
  • The Intern
  • Prisoners
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • The American Nightmare
  • Nightmares in Red, White and Blue
  • Pavarotti
  • Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film
  • The Two Popes
  • Daddy's Home 2
  • A Bad Moms Christmas
  • The 40 Year Old Virgin
  • 13 Going on 30
  • Lucy in the Sky
  • Cats
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Magic Kids: Three Unlikely Heroes
  • 68 Kill
  • The Art of Racing in the Rain
  • In Fabric
  • 6 Underground
  • Jumanji: The Next Level
  • An Officer and a Spy
  • Spies in Disguise
  • Keep an Eye Out
  • Little Joe
  • Nightlife
  • Granny Nanny
  • Jumanji: The Next Level
  • Black Christmas
  • High Fidelity
  • The Big Sick
  • Black Christmas
  • Black Christmas
  • Marriage Story
  • Narcissus and Goldmund
  • Queen & Slim
  • My Spy
  • Motherless Brooklyn
  • I Give It a Year
  • The Elfkins - Baking a Difference
  • Jojo Rabbit
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Witness for the Prosecution
  • The Most Beautiful Girl in the World
  • Knives Out
  • When Hitler Stole Pink Rabbit
  • Fifty Shades Darker
  • Frozen II
  • Fifty Shades of Grey
  • Judy
  • Les Misérables
  • The County
  • Someone, Somewhere
  • 22 Jump Street
  • Who Am I
  • Atonement
  • The Gift
  • 21 Jump Street
  • 1917
  • Klaus
  • Frozen II
  • Inside Out
  • The Good Liar
  • Doctor Sleep
  • The Specials
  • The Escort
  • Booksmart
  • The Dead Don't Die
  • Law Abiding Citizen
  • The Farewell
  • Hustlers
  • La Belle Époque
  • Crescendo
  • Auerhaus
  • Ford v Ferrari
  • Frozen II
  • Wie gut ist deine Beziehung?
  • A Cure for Wellness
  • The Art of Self-Defense
  • A Star Is Born
  • Rocketman
  • Singin' in the Rain
  • The Irishman
  • Official Secrets
  • The Gallows Act II
  • The Audition
  • V for Vendetta
  • 7500
  • Last Christmas
  • Ocean's Eight
  • (500) Days of Summer
  • Nothing to Hide
  • Pelican Blood
  • Beetlejuice
  • Extra Ordinary
  • Midway
  • Black and Blue
  • The Lighthouse
  • Hereditary
  • Long Shot
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Radioactive
  • Marriage Story
  • Raven the Little Rascal - Hunt for the Lost Treasure
  • Zombieland: Double Tap
  • Das perfekte Geheimnis
  • Lindenberg! Mach dein Ding
  • Four Enchanted Sisters
  • Terminator: Dark Fate
  • The Addams Family
  • Latte and the Magic Waterstone
  • My Zoe
  • Hexenjagd
  • Batman
  • Casablanca
  • Trainwreck
  • Joker
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • In the Tall Grass
  • The Way Way Back
  • Text for You
  • Begin Again
  • Midsommar
  • The Peanut Butter Falcon
  • Joker
  • Wild Rose
  • Night Hunter
  • Gemini Man
  • Last Christmas
  • Als ich mal Groß war
  • Someone, Somewhere
  • Goodnight Mommy
  • Sorry to Bother You
  • The Sun Is Also a Star
  • Get Lucky
  • We
  • The Lodge
  • Salma's Big Wish
  • Booksmart
  • Rambo: Last Blood
  • Breaking Horizons
  • Bill Burr: Paper Tiger
  • The Goldfinch
  • Ford v Ferrari
  • Brick
  • A Rainy Day in New York
  • Out Stealing Horses
  • Abominable
  • Antibodies
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Borgman
  • Carrie
  • Fighting with My Family
  • Peeping Tom
  • Rocca Changes the World
  • System Crasher
  • Ad Astra
  • Intrigo: Dear Agnes
  • Lara
  • Ich war noch niemals in New York
  • Ronny & Klaid
  • Irreversible
  • Love, Simon
  • Se7en
  • The Hustle
  • Intrigo: Samaria
  • Late Night
  • Abominable
  • It Chapter Two
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Brittany Runs a Marathon
  • Holiday
  • What If
  • Epic
  • The Incredible Burt Wonderstone
  • The Golden Glove
  • Ford v Ferrari
  • By the Grace of God
  • The German Lesson
  • Parasite
  • Angel Has Fallen
  • The Art of Racing in the Rain
  • The Angry Birds Movie 2
  • The Space Between The Lines
  • The Tall Man
  • The Wedding Date
  • Ready or Not
  • Relativity
  • Bayala - A Magical Adventure
  • Haunt
  • After the Wedding
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • How to Be Single
  • It
  • Beautiful Boy
  • Misfit
  • Jacob's Ladder
  • A Horse from Heaven
  • Tyrel
  • The Legend of the Christmas Witch

See all 545

World Map

Highly rated films Antje is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Invisible Life
  • Sound of Metal
  • Bacurau
  • Kumbalangi Nights
  • The Last Black Man in San Francisco
  • And Then We Danced
  • Rocks

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more