Sort by

JD has logged 451 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pale Door

The Pale Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Copycat

Copycat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dahmer

Dahmer

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry