EJ has logged 216 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Simon & Garfunkel: The Concert in Central Park

Simon & Garfunkel: The Concert in Central Park

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry