Elliot has logged 101 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
08
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Wonder Woman: Bloodlines

Wonder Woman: Bloodlines

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★½
Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★½
Edit this entry  
30
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Smuggling Hendrix

Smuggling Hendrix

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★½
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
21
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
18
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★½
Edit this entry  
19
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
American Ninja

American Ninja

1985
×
★★★
Edit this entry