Sort by

EJ has logged 280 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
04
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Trip

The Trip

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★★
Edit this entry