Highest rated films

  • Fear Street: 1666

    ★★★★

  • South Park: Post COVID

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • Loki

    ★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 53 Films logged
  • 4.4 Average per month
  • 1 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Dude Bro Party Massacre III

Jan 13

Last Film

Don't Look Up

Dec 28

Diary Milestones

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
50th Dec 28

Genres, countries & languages

Adventure
34 films
Action
26 films
Sci Fi
23 films
Fantasy
14 films
Horror
10 films
Comedy
9 films
Drama
9 films
Mystery
6 films
Thriller
4 films
Animation
2 films
USA
50 films
UK
9 films
Canada
4 films
China
2 films
Japan
2 films
Germany
1 film
Australia
1 film
English
52 films
Korean
1 film
Mystery
Average 3.33
Drama
Average 3.11
Comedy
Average 2.94
Adventure
Average 2.88
Sci Fi
Average 2.87
Fantasy
Average 2.82
Action
Average 2.81
Horror
Average 2.75
Thriller
Average 2.62
USA
Average 2.95
UK
Average 2.89
Canada
Average 2.75
English
Average 2.90

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 87

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Assault on Wall Street
Average weighted rating:

2.5

Films ekkiiiii watched in 2021

  • Don't Look Up
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • The Matrix Resurrections
  • South Park: Post COVID
  • The Alligator People
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • The Royal Tenenbaums
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Ant-Man and the Wasp
  • Thor: Ragnarok
  • Halloween Kills
  • Doctor Strange
  • Black Widow
  • Black Panther
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Guardians of the Galaxy
  • Iron Man 3
  • Thor: The Dark World
  • The Avengers
  • Thor
  • Iron Man 2
  • Bloody Hell
  • Iron Man
  • Captain America: The First Avenger
  • Free Guy
  • The Suicide Squad
  • Captain Marvel
  • Hellraiser: Bloodline
  • I Walked with a Zombie
  • WandaVision
  • Loki
  • Fear Street: 1666
  • The Witch
  • Monster Hunter
  • Fear Street: 1978
  • Warcraft
  • Joker
  • Fear Street: 1994
  • The Emoji Movie
  • Assault on Wall Street
  • Parasite
  • Dude Bro Party Massacre III

World map

Highly rated films ekkiiiii is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Revue Starlight: The Movie
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Drive My Car
  • Quo Vadis, Aida?
  • The Worst Person in the World
  • C'mon C'mon
  • Petite Maman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more