2018

el_sge el_sge’s year in review

Highest rated films

  • Roma

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★

  • Transit

    ★★★★

  • Supa Modo

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • The White Ribbon

    ★★★★★

  • Paradise: Love

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Amadeus

    ★★★★½

  • American Honey

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Fitzcarraldo

    ★★★★½

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★½

  • The Chaser

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 263 Films watched
  • 21.9 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

The Perks of Being a Wallflower

Jan 1

Most Watched

Roma

3 times

Western

twice

Tucker and Dale vs. Evil

twice

Phantom Thread

twice

I, Tonya

twice

Last Film

Bedevilled

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
207 films
Thriller
73 films
Crime
53 films
Comedy
47 films
Romance
44 films
Action
31 films
Mystery
27 films
Horror
24 films
Adventure
22 films
History
16 films
USA
153 films
France
57 films
Germany
50 films
UK
37 films
Italy
19 films
South Korea
12 films
Canada
11 films
Austria
10 films
Japan
10 films
Spain
9 films
English
193 films
German
50 films
French
49 films
Spanish
31 films
Italian
19 films
Japanese
18 films
Korean
14 films
Russian
11 films
Arabic
8 films
Latin
7 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 138 Added 202

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

el_sge’s most liked review

Ronny & Klaid

Capitol FILMZ, eigentlich wollte ich den gar nicht loggen... selten so schlechtes gesehen!

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

High Society
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

I've Never Been Happier
Average weighted rating:

3.4

Films el_sge watched in 2018

  • Bedevilled
  • Roma
  • Zama
  • Bohemian Rhapsody
  • Roma
  • Paddington 2
  • Battle of the Sexes
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • 25 km/h
  • Roma
  • Shoplifters
  • Transit
  • The Death of Stalin
  • Three Days of the Condor
  • Sleepers
  • Cape Fear
  • Climax
  • Crash
  • The Parallax View
  • Man with a Movie Camera
  • The House That Jack Built
  • What We Do in the Shadows
  • The Dreamers
  • High Fidelity
  • American Honey
  • Mystic River
  • Chinatown
  • The Sting
  • Mandy
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Heathers
  • Love
  • Hugo
  • Touch Me Not
  • The Conversation
  • Bully
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Suspiria
  • Subway
  • The Big Blue
  • Western
  • Wild
  • Supa Modo
  • Ronny & Klaid
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • The Interpreter
  • Thelma
  • City Lights
  • The King of Comedy
  • The Aviator
  • Good Morning
  • A Star Is Born
  • Klute
  • Bad Times at the El Royale
  • Blow-Up
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Road to Perdition
  • Double Lover
  • Bed Bugs
  • The Outsiders
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • The Tin Drum
  • Amadeus
  • La Ceremonie
  • Dead Poets Society
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Clan
  • The Wild Bunch
  • Fried Green Tomatoes
  • Styx
  • Shadow of a Doubt
  • The Insider
  • Logan Lucky
  • Miami Vice
  • Capote
  • Hard Boiled
  • The Killer
  • Mississippi Burning
  • Sonatine
  • Phantom Thread
  • Face/Off
  • Born to Be Blue
  • Good Time
  • Western
  • Night on Earth
  • Salmon Fishing in the Yemen
  • The Hunt for Red October
  • Shin Godzilla
  • BlacKkKlansman
  • Moneyball
  • The Thomas Crown Affair
  • Oslo, August 31st
  • Lucky
  • I, Tonya
  • Okja
  • Into the Wild
  • 303
  • Battle Royale
  • The Post
  • You Were Never Really Here
  • Pretty Woman
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Dirty Dancing
  • The Fifth Element
  • Super Size Me
  • Icarus
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Field of Dreams
  • Train to Busan
  • Duel
  • Lincoln
  • The Color of Money
  • The Wailing
  • Suburra
  • Belle de Jour
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Beach Rats
  • High Society
  • The Ice Storm
  • Take This Waltz
  • Blue Jasmine
  • Remember the Titans
  • The Merchant of Four Seasons
  • Iron Man
  • The Chaser
  • The Age of Shadows
  • Hostiles
  • The Fly
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Il Divo
  • The Others
  • Marshland
  • The Vanishing
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Two in the Wave
  • The Leopard
  • Easy Rider
  • Wild Strawberries
  • Death of a Salesman
  • Once Upon a Time in the West
  • Taste of Cherry
  • 3 Days in Quiberon
  • Last Tango in Paris
  • Jules and Jim
  • Pride & Prejudice
  • Outrage Coda
  • The Brave One
  • Vertigo
  • Leaving Las Vegas
  • In the Aisles
  • Falling Down
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • To Kill a Mockingbird
  • Hidden Figures
  • Mustang
  • Everyone Else
  • A Man Called Ove
  • On the Waterfront
  • Eden Lake
  • Cast Away
  • The Murderers Are Among Us
  • Isle of Dogs
  • I've Never Been Happier
  • Rocky
  • Children of Men
  • Milk
  • They Live
  • The Ghost Writer
  • Suntan
  • Rome, Open City
  • The Handmaiden
  • Showgirls
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Lady Bird
  • A Single Man
  • Wings of Desire
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Paradise: Hope
  • Wonder Boys
  • Blow
  • Solaris
  • Paradise: Love
  • Waltz with Bashir
  • Persepolis
  • Jarhead
  • The Florida Project
  • Frida
  • Fruitvale Station
  • Fox and His Friends
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Annihilation
  • The Marriage of Maria Braun
  • The Last King of Scotland
  • Heat
  • Robin Hood
  • A Bittersweet Life
  • Phantom Thread
  • Blue Valentine
  • Atonement
  • Wind River
  • I, Tonya

See all 263

World Map

Highly rated films el_sge is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more