Highest rated films

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • Lilting

    ★★★★★

  • Obvious Child

    ★★★★½

  • Appropriate Behavior

    ★★★★½

  • National Theatre Live: Skylight

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Short Term 12

    ★★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★★

  • Up in the Air

    ★★★★★

  • Dead Ringers

    ★★★★★

  • All Is Lost

    ★★★★★

  • In & Out

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★½

  • Ernest & Celestine

    ★★★★½

  • An Affair to Remember

    ★★★★½

  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 422 Films watched
  • 35.2 Average per month
  • 8.1 Average per week

Milestones

First Film

Bowfinger

Jan 1

Most Watched

Gone Girl

twice

In & Out

twice

The Grand Budapest Hotel

twice

The Wolf of Wall Street

twice

Her

twice

Last Film

Monty Python Live (Mostly)

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
245 films
Comedy
168 films
Romance
93 films
Thriller
62 films
Documentary
44 films
Crime
43 films
Action
28 films
Mystery
27 films
Horror
26 films
Adventure
25 films
USA
296 films
UK
74 films
France
44 films
Germany
24 films
Canada
16 films
Japan
11 films
Sweden
10 films
Denmark
9 films
Ireland
8 films
Australia
8 films
English
374 films
French
49 films
Spanish
31 films
German
24 films
Italian
14 films
Japanese
13 films
Swedish
6 films
Latin
6 films
Chinese
5 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 106 Added 145

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

sydney lou who’s most liked review

The Wolf of Wall Street

★★★★½

Greed, for lack of a better word, is not good. The Wolf of Wall Street remains a really fucking solid film when rewatched. One thing I wanted to add was this: the people who claim that this film glorifies the high-octane lifestyle of the one percent.... probably didn't actually watch…

More reviews

sydney lou who’s most liked list

Fuck Yeah, Female Filmmakers!

A personal collection of films showcasing the diverse films directed by AMAZING women of all ages, shapes, colors, and kinds!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather: Part II
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Tammy
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

1000 Journals

Films sydney lou who watched in 2014

  • Monty Python Live (Mostly)
  • Gone Girl
  • Foxcatcher
  • When in Rome
  • Land Ho!
  • Into the Woods
  • Bad Santa
  • White Christmas
  • God Help the Girl
  • Love & Other Drugs
  • Trevor Noah: African American
  • Patema Inverted
  • Starred Up
  • Perfect Sense
  • Dirty Rotten Scoundrels
  • A Summer's Tale
  • Men, Women & Children
  • No Reservations
  • Human Capital
  • Ocean's Eleven
  • Nick Offerman: American Ham
  • Wild
  • Cairo Time
  • The Trip to Italy
  • The House of Yes
  • National Theatre Live: Skylight
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • This Property Is Condemned
  • Force Majeure
  • Comet
  • The Player
  • I Origins
  • Land Without Bread
  • Nightcrawler
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Horrible Bosses 2
  • Still Alice
  • Tammy
  • Husbands and Wives
  • Donald Glover: Weirdo
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Her
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Him
  • An Affair to Remember
  • Magic in the Moonlight
  • Stuck on You
  • The Theory of Everything
  • Maidentrip
  • An Education
  • Water Lilies
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Rules of the Game
  • Una Noche
  • St. Vincent
  • Beyond the Lights
  • The Guest
  • Love & Basketball
  • Dumb and Dumber
  • Mulholland Drive
  • Chelsea Peretti: One of the Greats
  • Laggies
  • The Damned Don't Cry
  • Interstellar
  • Gun Crazy
  • Laura
  • Baby Face
  • The Night of the Hunter
  • Whiplash
  • The Babadook
  • The Hitch-Hiker
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Halloween Is Grinch Night
  • Snowpiercer
  • Audition
  • Night of the Living Dead
  • Dear White People
  • 52 Tuesdays
  • Black Rock
  • Grave Encounters
  • Alive Inside
  • Monty Python Live at the Hollywood Bowl
  • The Phone Call
  • M
  • Punch-Drunk Love
  • Listen Up Philip
  • Lilting
  • The Meaning of Life
  • The Crimson Permanent Assurance
  • The Big Chill
  • Something Must Break
  • Appropriate Behavior
  • Camp X-Ray
  • A Long Way Down
  • The Craft
  • Applause
  • Two Days, One Night
  • Eraserhead
  • American Mary
  • Expecting
  • Soapdish
  • The Ice Storm
  • And Now for Something Completely Different
  • In & Out
  • My Old Lady
  • Show Me Love
  • Carrie
  • Ghosts Before Breakfast
  • Anemic Cinema
  • Ballet mécanique
  • Last Days in Vietnam
  • The Innocents
  • Stranger Than Paradise
  • Jaws
  • The Smiling Madame Beudet
  • Monsters
  • Life Partners
  • The Imitation Game
  • Gone Girl
  • Horns
  • This Is Where I Leave You
  • Dead Silence
  • The Thing
  • Life of Brian
  • The House of the Devil
  • Strike
  • The Descent
  • Mood Indigo
  • Faces
  • This Is Spinal Tap
  • Primal Fear
  • The Skeleton Twins
  • Stray Dog
  • Two Night Stand
  • Wetlands
  • White Bird in a Blizzard
  • All the Light in the Sky
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • What If
  • Nights and Weekends
  • Fort Bliss
  • Forces of Nature
  • Young & Beautiful
  • L!fe Happens
  • The Cheat
  • Big Men
  • A Spell to Ward Off the Darkness
  • Go Fish
  • A League of Their Own
  • About Alex
  • Something New
  • Miss Representation
  • Teenage
  • Love Is Strange
  • Honeymoon
  • Living in Oblivion
  • Ninotchka
  • Kelly & Cal
  • Pillow Talk
  • Into the Abyss
  • My Best Fiend
  • Good Morning, Vietnam
  • Modern Times
  • American Movie
  • Kid Auto Races at Venice
  • Top of the Lake
  • On My Way
  • Jamie Marks Is Dead
  • Life of Crime
  • A Most Wanted Man
  • The Two Faces of January
  • God's Pocket
  • The Amazing Catfish
  • Blue Ruin
  • Test
  • Frank
  • Akira
  • Night Moves
  • Cargo
  • Paulette
  • Middle of Nowhere
  • The Young Girls of Rochefort
  • The April Fools
  • The Triplets of Belleville
  • Words and Pictures
  • Calvary
  • The Trip
  • Guardians of the Galaxy
  • The Purge: Anarchy
  • Lyle
  • Step Brothers
  • Belle
  • The Other Woman
  • Chef
  • Boyhood
  • The One I Love
  • Grizzly Man
  • Life After Beth
  • At Berkeley
  • Crystal Fairy & the Magical Cactus
  • Palo Alto
  • The Bridge
  • Lucy
  • Dead Ringers
  • Gates of Heaven
  • Wish I Was Here

See all 422

World Map

Highly rated films sydney lou who is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Winter Sleep
  • Roger Waters: The Wall
  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire
  • Memory of the Camps

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more