laura has logged 36 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

1984
×
Read the review Edit this entry  
18
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chain

Chain

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Piercing

Piercing

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry