Sort by

Laura has logged 37 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ralph Handel Story

The Ralph Handel Story

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Small Change

Small Change

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Read the review Edit this entry  
18
Cowboys

Cowboys

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Back of Her Head

The Back of Her Head

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
There's Nothing You Can Do

There's Nothing You Can Do

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
John's Lonely Trip to Coney Island

John's Lonely Trip to Coney Island

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
04
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mayday

Mayday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Prime Time

Prime Time

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry