Sort by

Elena has logged 392 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Full Speed

Full Speed

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Collection

The Collection

2012
×
Edit this entry  
25
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Edit this entry  
25
The Collector

The Collector

2009
×
★½
Edit this entry  
25
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Underworld

Underworld

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
Boxing Helena

Boxing Helena

1993
×
★★½
Edit this entry  
16
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★½
Edit this entry  
15
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Initiation

The Initiation

1984
×
★★
Edit this entry  
10
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Rachel Papers

The Rachel Papers

1989
×
★★½
Edit this entry  
10
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★½
Edit this entry  
09
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inferno

Inferno

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Allied

Allied

2016
×
★★
Edit this entry  
29
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Entity

The Entity

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Emmanuelle

Emmanuelle

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
24
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry