Edgar has logged 215 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mill and the Cross

The Mill and the Cross

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Red Hill

Red Hill

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Climates

Climates

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saw

Saw

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
You're Still Not Fooling Anybody

You're Still Not Fooling Anybody

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
Who Do You Think You're Fooling?

Who Do You Think You're Fooling?

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chicken with Plums

Chicken with Plums

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rabbi's Cat

The Rabbi's Cat

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fay Grim

Fay Grim

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Evil Angels

Evil Angels

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Ted

Ted

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vanaprastham

Vanaprastham

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry