Edgar has logged 34 entries for films during July 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Grit

True Grit

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The American

The American

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Of Gods and Men

Of Gods and Men

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In a Better World

In a Better World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rapture

The Rapture

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sita Sings the Blues

Sita Sings the Blues

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mist

The Mist

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Castle of Purity

Castle of Purity

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry