Edgar has logged 268 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Afternoon

One Afternoon

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Machuca

Machuca

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heaven Is for Real

Heaven Is for Real

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thief or Reality

Thief or Reality

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carne

Carne

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Angst

Angst

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chased by the Dogs

Chased by the Dogs

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Land

The Land

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Open Hearts

Open Hearts

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brand Upon the Brain!

Brand Upon the Brain!

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Faust

Faust

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Charisma

Charisma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Tale of the Wind

A Tale of the Wind

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Unfaithful Wife

The Unfaithful Wife

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Good Girls

The Good Girls

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Walk

A Walk

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Empty Spaces

Empty Spaces

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Boys After Exam

Boys After Exam

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Landscape

Landscape

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry