Sort by

Edgar has logged 56 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Albert Nobbs

Albert Nobbs

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Better Life

A Better Life

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Help

The Help

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Super 8

Super 8

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Win Win

Win Win

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Warrior

Warrior

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dementia

Dementia

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Your Highness

Your Highness

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
War Horse

War Horse

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
We Have a Pope

We Have a Pope

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry