Sort by

Edgar has logged 191 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Embodiment of Evil

Embodiment of Evil

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Entity

The Entity

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Basket Case 3: The Progeny

Basket Case 3: The Progeny

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Basket Case 2

Basket Case 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Schramm

Schramm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nekromantik 2

Nekromantik 2

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Burning

The Burning

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Maniac

Maniac

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Grotesque

Grotesque

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightfall

Nightfall

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

The Human Centipede 3 (Final Sequence)

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Gayniggers from Outer Space

Gayniggers from Outer Space

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Strange World of Coffin Joe

The Strange World of Coffin Joe

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry