Edgar has logged 151 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Divine Miracle

The Divine Miracle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
For the First Time

For the First Time

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Two

Two

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Luis

Luis

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lucía

Lucía

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Merry Skeleton

The Merry Skeleton

1898
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Atman

Atman

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Din of Celestial Birds

Din of Celestial Birds

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spook Sport

Spook Sport

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Not Easily Broken

Not Easily Broken

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
End of Contract

End of Contract

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Age of the Earth

The Age of the Earth

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Conversations with God

Conversations with God

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Purl

Purl

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry