eleanna. has logged 109 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Edit this entry  
17
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
09
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Loki

Loki

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pride

Pride

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
Edit this entry