Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
eleanor🌞

eleanor🌞

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for eleanor🌞
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • eleanor🌞’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Queen Margot

    Queen Margot 1994

    ★★★★ Watched by eleanor🌞 04 Jul 2022

    isabelle adjani the greatest of all time

  • The Mummy

    The Mummy 1999

    ★★★★★ Rewatched by eleanor🌞 03 Jul 2022 2

    nothing like a bit of rachel weisz and brendan fraser

  • Dog Day Afternoon

    Dog Day Afternoon 1975

    ★★★★★ Watched by eleanor🌞 03 Jul 2022

    Al(ly) Pacino

  • See for Me

    See for Me 2021

    ★★★½ Watched by eleanor🌞 02 Jul 2022

    slay

  • Men

    Men 2022

    ★ Watched by eleanor🌞 01 Jul 2022

    “men are scary, men are bad isn’t it terrifying being a woman?? i’m so sorry women i understand what you’re going through here look i made a movie featuring a woman getting harassed and stalked and terrified for 100 minutes but it’s significant to the plot but i also forgot to write the woman as an actual human being cause you know women’s lives revolve around men you know i understand what it’s like #metoo am i right?”- alex garland probably

  • Shiva Baby

    Shiva Baby 2020

    ★★★★★ Rewatched by eleanor🌞 30 Jun 2022 2

    the charisma molly gordon has i need her in everything

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion 2022

    ★★★ Watched by eleanor🌞 29 Jun 2022

    Highlights for me:
    -Bryce Dallas Howard.
    -Laura Dern.
    -Laura Dern having a moment with a baby triceratops.
    -Bryce Dallas Howard running away from a velociraptor over rooftops.
    -The Freddy Krueger Dinosaur.
    -Bryce Dallas Howard crawling through the dirt and into a pond to get away from the freddy krueger dinosaur. 
    -Laura Dern doing her iconic taking off her glasses bit.
    -Bryce Dallas Howard and Laura Dern team up at the end both wielding an axe.

  • Kaboom

    Kaboom 2010

    ★★★★★ Watched by eleanor🌞 27 Jun 2022

    this is my new favourite gregg araki film so camp and queer and haley bennett plays a sarcastic artsy lesbian and i have a huge crush on her sue me

  • The Strange Thing About the Johnsons

    The Strange Thing About the Johnsons 2011

    Watched by eleanor🌞 27 Jun 2022

    😀when the photo 😀at the beginning😀 was revealed 😀

  • Friday the 13th Part 2

    Friday the 13th Part 2 1981

    ★★★ Watched by eleanor🌞 26 Jun 2022

    jason’s pillowcase wearing phase ain’t talked about enough

  • Summer of 84

    Summer of 84 2018

    ★★★ Watched by eleanor🌞 26 Jun 2022

    slay

  • In Bed with Victoria

    In Bed with Victoria 2016

    ★★★ Watched by eleanor🌞 25 Jun 2022

    virginie efira🫡🫡😩😩💞💞

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 101

Review Tags

1
  • 🍂
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro