Sort by

nessa has logged 167 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Yeh Jawaani Hai Deewani

Yeh Jawaani Hai Deewani

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Scaramouche

Scaramouche

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carefree

Carefree

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'll Be Seeing You

I'll Be Seeing You

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Voice of the Turtle

The Voice of the Turtle

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Voice of the Turtle

The Voice of the Turtle

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Gene Tierney: A Forgotten Star

Gene Tierney: A Forgotten Star

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Gene Tierney: A Forgotten Star

Gene Tierney: A Forgotten Star

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Little Princess

The Little Princess

1939
×
★★★½
Edit this entry  
12
Curly Top

Curly Top

1935
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Interrupted Melody

Interrupted Melody

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Valentino

Valentino

1951
×
★★★
Edit this entry  
18
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★
Edit this entry  
17
Orphans of the Storm

Orphans of the Storm

1921
×
★★★
Edit this entry  
16
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pocahontas II: Journey to a New World

Pocahontas II: Journey to a New World

1998
×
★½
Edit this entry  
15
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
Night School

Night School

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Scaramouche

Scaramouche

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Secrets

Three Secrets

1950
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Scarlet Letter

The Scarlet Letter

1926
×
★★★★
Edit this entry  
01
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Miracles from Heaven

Miracles from Heaven

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Judith of Bethulia

Judith of Bethulia

1914
×
★★½
Edit this entry  
29
The Voice of the Turtle

The Voice of the Turtle

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★½
Edit this entry  
26
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Scarlet Letter

The Scarlet Letter

1926
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pride of the Marines

Pride of the Marines

1945
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rent

Rent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Millionaire for Christy

A Millionaire for Christy

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Personal Affair

Personal Affair

1953
×
★★½
Edit this entry