Sort by

nessa has logged 16 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wings in the Dark

Wings in the Dark

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Had to Be You

It Had to Be You

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Song of the Thin Man

Song of the Thin Man

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Thin Man Goes Home

The Thin Man Goes Home

1944
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Now and Forever

Now and Forever

1934
×
★★½
Edit this entry  
05
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry