• Crimes of the Future

  • The Northman

  • X

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

  • Everything Everywhere All at Once

  • Don't Look Up

  • Licorice Pizza

  • The Beatles: Get Back

  • No Time to Die

  • Squid Game

  • Spencer

  • Dune

  • The Power of the Dog

  • Habit

    ½

  • Pig

  • Red Rocket

  • Titane

  • The French Dispatch

  • The Worst Person in the World

  • The Velvet Underground

    ★★

  • Annette

    ★★★★

  • Superior

  • Mank

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★

  • Nomadland

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Bill & Ted Face the Music

  • The Social Dilemma

  • Butt Boy

  • A Rainy Day in New York

    ★★

  • The Quiet One

  • Swallow

  • Sword of Trust

  • What She Said: The Art of Pauline Kael

  • The Autopsy of Jane Doe

  • La La Land

    ½

  • The Love Witch

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★

  • Under the Skin

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Kiss of the Damned

  • Byzantium

  • Boy

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Thirst

  • Twilight

  • Let the Right One In

  • Marie Antoinette

  • Adaptation.

  • Ghost World

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

  • Happiness

  • Buffalo '66

    ★★★★★

  • Mars Attacks!

  • From Dusk Till Dawn

  • Freeway

    ★★★★

  • Living in Oblivion

  • The Addiction

  • Nadja

  • Cronos

  • The Nightmare Before Christmas

  • Short Cuts

  • Dracula

  • Death Becomes Her

  • Cool World

  • The Double Life of Véronique

    ★★★½

  • Madonna: Truth or Dare

  • Alice

    ★★★½