Sort by

Lester has logged 34 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Other Music

Other Music

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Protector

The Protector

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Shot Andy Warhol

I Shot Andy Warhol

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Double Down

Double Down

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rolling Stones - Some Girls - Live in Texas '78

The Rolling Stones - Some Girls - Live in Texas '78

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dig!

Dig!

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry