Sort by

ELECTRICWIZARDx has logged 409 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Italian Machine

The Italian Machine

1976
×
Edit this entry  
31
The Nest

The Nest

2013
×
Edit this entry  
30
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
Edit this entry  
30
Camera

Camera

2000
×
Edit this entry  
30
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
30
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
Edit this entry  
30
From the Drain

From the Drain

1967
×
Edit this entry  
30
Transfer

Transfer

1966
×
Edit this entry  
30
Answering Machine

Answering Machine

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Limbo

Limbo

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Whoregasm

Whoregasm

1988
×
Edit this entry  
30
The Right Side of My Brain

The Right Side of My Brain

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Woman at the Wheel

Woman at the Wheel

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Beautiful People

Beautiful People

1988
×
Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
Bill Hicks: Revelations

Bill Hicks: Revelations

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dave Spikey: Overnight Success Tour

Dave Spikey: Overnight Success Tour

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Ecstasy in Entropy

Ecstasy in Entropy

1999
×
Edit this entry  
29
Heroin

Heroin

1981
×
Edit this entry  
28
The Pineland Murders!

The Pineland Murders!

2012
×
★½
Edit this entry  
28
Where Evil Dwells

Where Evil Dwells

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sam Morril: Positive Influence

Sam Morril: Positive Influence

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★
Edit this entry  
27
Sam Morril: Same Time Tomorrow

Sam Morril: Same Time Tomorrow

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Ex-Hooker's Christmas Carol

An Ex-Hooker's Christmas Carol

1995
×
Read the review Edit this entry  
20
Eaten Alive: A Tasteful Revenge

Eaten Alive: A Tasteful Revenge

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead North

Dead North

1991
×
Edit this entry  
19
A Fan

A Fan

1968
×
★½
Edit this entry  
18
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sorority Slaughter 2

Sorority Slaughter 2

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorority Girl Murderer

Sorority Girl Murderer

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorority Slaughter

Sorority Slaughter

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Psycho Sisters

Psycho Sisters

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
WAVE of Terror

WAVE of Terror

1988
×
Read the review Edit this entry  
13
Crushed

Crushed

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hanging Judge

The Hanging Judge

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tom Thumb in the Land of the Giants

Tom Thumb in the Land of the Giants

1999
×
Edit this entry  
12
We Await

We Await

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Red Spirit Lake

Red Spirit Lake

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Try Again

Try Again

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Madball

Madball

1988
×
Edit this entry  
11
Spasms

Spasms

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
11
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★
Edit this entry  
09
They Eat Scum

They Eat Scum

1979
×
Edit this entry  
08
The Bogus Man

The Bogus Man

1980
×
Read the review Edit this entry  
08
The Death of Muffinhead

The Death of Muffinhead

2017
×
Edit this entry