RSS feed for Electronico6

Electronico6 has logged 386 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wu Yen

Wu Yen

2001
×
★★
Edit this entry  
27
Office

Office

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★½
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time in China III

Once Upon a Time in China III

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★
Edit this entry  
20
Pedicab Driver

Pedicab Driver

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★
Edit this entry  
19
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★½
Edit this entry  
16
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★
Edit this entry  
14
I Wish I Knew

I Wish I Knew

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
The Mad Monk

The Mad Monk

1993
×
★★
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Blade

The Blade

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fulltime Killer

Fulltime Killer

2001
×
★★
Edit this entry  
09
The Eagle Shooting Heroes

The Eagle Shooting Heroes

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Millionaires Express

Millionaires Express

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Red Dust

Red Dust

1990
×
★★½
Edit this entry  
08
New Dragon Gate Inn

New Dragon Gate Inn

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eight Diagram Pole Fighter

Eight Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Dream of the Red Chamber

The Dream of the Red Chamber

1977
×
★★★
Edit this entry  
07
Moon Warriors

Moon Warriors

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
The Bride with White Hair

The Bride with White Hair

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
Love on a Diet

Love on a Diet

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
Project A: Part II

Project A: Part II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Swordsman III: The East Is Red

Swordsman III: The East Is Red

1993
×
★★★
Edit this entry  
04
The Legend of the Swordsman

The Legend of the Swordsman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Swordsman

Swordsman

1990
×
★★
Edit this entry  
03
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fat Choi Spirit

Fat Choi Spirit

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Loving You

Loving You

1995
×
★★★
Edit this entry  
02
Project A

Project A

1983
×
★★★½
Edit this entry