Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★

  • Mister America

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Barton Fink

    ★★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Late Spring

    ★★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★★

  • Police Story

    ★★★★★

  • The Assassin

    ★★★★★

  • Out of the Past

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 386 Films watched
  • 32.2 Average per month
  • 7.4 Average per week

Milestones

First Film

Mission: Impossible - Fallout

Jan 1

Most Watched

The Irishman

twice

Last Film

In the Mood for Love

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
249 films
Action
123 films
Comedy
89 films
Crime
88 films
Thriller
80 films
Romance
60 films
Adventure
41 films
Fantasy
40 films
Animation
31 films
Sci Fi
24 films
Japan
122 films
Hong Kong
102 films
USA
101 films
France
33 films
China
30 films
Taiwan
29 films
UK
20 films
Italy
14 films
South Korea
10 films
Germany
10 films
English
158 films
Japanese
133 films
Cantonese
94 films
Chinese
90 films
Spanish
25 films
Italian
24 films
French
24 films
German
18 films
Korean
8 films
Portuguese
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Electronico6’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Gotti
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Dream of the Red Chamber
Average weighted rating:

3.4

Films Electronico6 watched in 2019

  • In the Mood for Love
  • Irma Vep
  • Wu Yen
  • Office
  • The Irishman
  • Out of the Past
  • The Emperor's Naked Army Marches On
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Café Lumière
  • The Lighthouse
  • Once Upon a Time in China III
  • The Wind Rises
  • Ghost in the Shell 2: Innocence
  • Pedicab Driver
  • From Up on Poppy Hill
  • The Secret World of Arrietty
  • Ponyo
  • Joker
  • Tales from Earthsea
  • The Street Fighter
  • Liz and the Blue Bird
  • Howl's Moving Castle
  • Millennium Mambo
  • The Cat Returns
  • I Wish I Knew
  • The Mad Monk
  • Spirited Away
  • My Neighbors the Yamadas
  • The Blade
  • A Hero Never Dies
  • Flowers of Shanghai
  • Fulltime Killer
  • The Eagle Shooting Heroes
  • As Tears Go By
  • Millionaires Express
  • Red Dust
  • New Dragon Gate Inn
  • Eight Diagram Pole Fighter
  • The Dream of the Red Chamber
  • Moon Warriors
  • The Bride with White Hair
  • Love on a Diet
  • Project A: Part II
  • Swordsman III: The East Is Red
  • The Legend of the Swordsman
  • Swordsman
  • Diamantino
  • Fat Choi Spirit
  • Loving You
  • Project A
  • Legend of the Mountain
  • Hustlers
  • The Report
  • Atlantics
  • Cemetery of Splendour
  • Princess Mononoke
  • The Irishman
  • Goodbye South, Goodbye
  • Whisper of the Heart
  • Ghost in the Shell
  • Pom Poko
  • Yi Yi
  • Silence
  • Good Men, Good Women
  • Ocean Waves
  • Where Is My Friend's House?
  • Porco Rosso
  • Outrage Coda
  • Ryuzo and the Seven Henchmen
  • Outrage Beyond
  • Outrage
  • Achilles and the Tortoise
  • Only Yesterday
  • Glory to the Filmmaker!
  • Takeshis'
  • Shadow
  • Zatoichi
  • Antiporno
  • Dolls
  • Linda Linda Linda
  • Shoplifters
  • Cure
  • Love Exposure
  • Blow Out
  • Zatoichi the Fugitive
  • Tag
  • The Farewell
  • Fist of Fury
  • Under the Volcano
  • Brother
  • Noriko's Dinner Table
  • Kikujiro
  • Behind the White Glasses
  • A Chinese Ghost Story
  • Fireworks
  • Ferdinando and Carolina
  • The Legend of Drunken Master
  • Kids Return
  • Getting Any?
  • Klute
  • Sonatine
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • A Scene at the Sea
  • Boiling Point
  • Violent Cop
  • Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil
  • The Devils
  • Eastern Condors
  • Burn!
  • Like Someone in Love
  • The Magnificent Butcher
  • Dolemite Is My Name
  • The Laundromat
  • The Iron-Fisted Monk
  • Seven Beauties
  • Ashes of Time
  • A City of Sadness
  • A Brighter Summer Day
  • Dust in the Wind
  • Pulse
  • Mister America
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Swept Away
  • A Simple Life
  • All Screwed Up
  • Love and Anarchy
  • Suicide Club
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Seduction of Mimi
  • Phoenix
  • Tai-Chi Master
  • Barbara
  • Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss
  • Kiki's Delivery Service
  • Female Prisoner Scorpion: Beast Stable
  • Parasite
  • Jerichow
  • Grave of the Fireflies
  • My Neighbor Totoro
  • Carnival of Souls
  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41
  • The Little Girl Who Conquered Time
  • Yella
  • Castle in the Sky
  • Long Day's Journey Into Night
  • The Terrorizers
  • Tokyo Godfathers
  • Female Prisoner #701: Scorpion
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • All About Ah-Long
  • 35 Shots of Rum
  • Time and Tide
  • The Story of Woo Viet
  • Millennium Actress
  • That Day, on the Beach
  • Short Term 12
  • The Time to Live and the Time to Die
  • A Summer at Grandpa's
  • The Secret
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Yes, Madam
  • Daughter of the Nile
  • Paprika
  • Kaili Blues
  • The Boys from Fengkuei
  • Late Spring
  • The Longest Nite
  • Romancing in Thin Air
  • The Green, Green Grass of Home
  • The Dead Don't Die
  • Needing You...
  • The One-Armed Swordsman
  • Lovable You
  • Zu: Warriors from the Magic Mountain
  • Center Stage
  • Don't Go Breaking My Heart 2
  • Comrades: Almost a Love Story
  • Iron Monkey
  • My Left Eye Sees Ghosts
  • The Legend of Fong Sai Yuk
  • Police Story 3: Super Cop
  • Full Contact
  • Ladies of Leisure
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Don't Go Breaking My Heart
  • Wheels on Meals
  • Blind Detective
  • Running Out of Time
  • Grass
  • Mad Detective
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Drunken Master
  • Ash Is Purest White
  • Running on Karma
  • Mountains May Depart
  • The Handmaiden
  • Executioners
  • Still Life
  • Three
  • Vengeance
  • Drug War
  • Life Without Principle
  • The Heroic Trio

See all 386

World Map

Highly rated films Electronico6 is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Cleaners
  • Bring the Soul: The Movie
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Rilakkuma and Kaoru

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more