Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • The Wrong Trousers

    ★★★★★

  • Drug War

    ★★★★★

  • The Hole

    ★★★★★

  • Devils on the Doorstep

    ★★★★★

  • Dangerous Encounters of the First Kind

    ★★★★★

  • Made in Hong Kong

    ★★★★★

  • His Motorbike, Her Island

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 115 Films watched
  • 28.8 Average per month
  • 8.2 Average per week

Milestones

First Film

Desperately Seeking Susan

Jan 1

Last Film

King of Beggars

Apr 4

Genres, Countries & Languages

Drama
70 films
Action
47 films
Comedy
39 films
Crime
34 films
Thriller
25 films
Romance
18 films
Sci Fi
9 films
Horror
8 films
Adventure
8 films
Mystery
8 films
Hong Kong
49 films
USA
25 films
China
18 films
France
16 films
Japan
13 films
Taiwan
6 films
UK
6 films
South Korea
4 films
Italy
3 films
Australia
2 films
Cantonese
46 films
English
45 films
Chinese
28 films
Japanese
20 films
French
15 films
German
8 films
Thai
8 films
Italian
5 films
Spanish
5 films
Korean
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Blackhat
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Fagara
Average weighted rating:

3.4

Films Electronico6 watched in 2020

  • King of Beggars
  • Princess Mononoke
  • New Rose Hotel
  • Nona. If They Soak Me, I'll Burn Them
  • The Big Lebowski
  • The Wrong Trousers
  • Running Out of Time 2
  • Mad Max: Fury Road
  • Chungking Express
  • The Host
  • In the Cut
  • Double Indemnity
  • Black Coal, Thin Ice
  • Army of Shadows
  • The Hunger
  • Drug War
  • Maigret Lays a Trap
  • The Untold Story
  • Hungry Soul
  • Zodiac
  • Tricky Brains
  • Rififi
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • You Shoot, I Shoot
  • Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast
  • Forbidden City Cop
  • Shock Wave
  • Yojimbo
  • The Wild Goose Lake
  • Flirting Scholar
  • Goodbye, Dragon Inn
  • The Bare-Footed Kid
  • Boat People
  • What Time Is It There?
  • The Iceman Cometh
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Our Town
  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets
  • 1917
  • A Colt Is My Passport
  • Ad Astra
  • Little Women
  • Justice, My Foot!
  • Kung Fu Hustle
  • Shaolin Soccer
  • King of Comedy
  • God of Gamblers II
  • The God of Cookery
  • Richard Jewell
  • Out of the Dark
  • All for the Winner
  • Honey Boy
  • Red Sorghum
  • God of Gamblers
  • For Love's Sake
  • Love on Delivery
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Blackhat
  • Fight Back to School
  • From Beijing with Love
  • All's Well, Ends Well
  • The Seventh Curse
  • Color Out of Space
  • Devils on the Doorstep
  • His Motorbike, Her Island
  • Fagara
  • A Home with a View
  • First Love
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • The Midnight After
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Martin Eden
  • The Hole
  • Knives Out
  • The River
  • Jojo Rabbit
  • Golden Swallow
  • Eden
  • Vive L'Amour
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Ford v Ferrari
  • Rebels of the Neon God
  • Dangerous Encounters of the First Kind
  • Uncut Gems
  • Twin Dragons
  • Parasite
  • The White Storm 2: Drug Lords
  • The White Storm
  • Made in Hong Kong
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • Paradox
  • Dark Waters
  • Goodbye First Love
  • School on Fire
  • Tale of Cinema
  • Kill Zone 2
  • Accident
  • Girlhood
  • SPL: Kill Zone
  • Infernal Affairs III
  • Infernal Affairs II
  • Infernal Affairs
  • Let the Bullets Fly
  • Prison on Fire
  • Long Arm of the Law
  • Tomboy
  • Water Lilies
  • Red Cliff Part II
  • School in the Crosshairs
  • Red Cliff
  • Sada
  • House of Flying Daggers
  • She-Devil
  • Cookie
  • Desperately Seeking Susan

World Map

Highly rated films Electronico6 is yet to see

  • Minari
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Road to Roma
  • The Father
  • Nine Days

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more