Sort by

amaya has logged 458 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carnage

Carnage

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Very Bad Things

Very Bad Things

1998
×
★★
Edit this entry  
24
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
I've Loved You So Long

I've Loved You So Long

2008
×
★★
Edit this entry  
23
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zelig

Zelig

1983
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Platoon

Platoon

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★½
Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Excision

Excision

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
Read the review Edit this entry  
09
Different from the Others

Different from the Others

1919
×
Read the review Edit this entry  
09
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★
Edit this entry  
08
Neighbors

Neighbors

1920
×
★★★
Edit this entry  
08
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
Read the review Edit this entry  
05
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vincent & Theo

Vincent & Theo

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Edit this entry  
19
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry