Sort by

amaya has logged 39 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vincent & Theo

Vincent & Theo

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Edit this entry  
19
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
Edit this entry  
11
In Time

In Time

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cocktail

Cocktail

1988
×
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kid

The Kid

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry