alyssa has logged 189 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★
Edit this entry  
21
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read prior review Edit this entry  
19
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain EO

Captain EO

1986
×
Read prior review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain EO

Captain EO

1986
×
Read prior review Edit this entry  
01
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Captain EO

Captain EO

1986
×
Read prior review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain EO

Captain EO

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
Junction 48

Junction 48

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
22
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Lips

Blue Lips

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain EO

Captain EO

1986
×
Read prior review Edit this entry  
16
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Read the review Edit this entry  
09
Captain EO

Captain EO

1986
×
Read prior review Edit this entry  
09
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain EO

Captain EO

1986
×
Read the review Edit this entry  
04
9 Variations on a Dance Theme

9 Variations on a Dance Theme

1967
×
Edit this entry  
04
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
02
Chris Fleming: Showpig

Chris Fleming: Showpig

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry